top of page

Měsíc Pandora

529577_417094855043596_1653388552_n.jpg
okno2v1.png

Pandora, nazývaná Na'vi Eywino dítě (v Na'vijském jazyce: Eywa'eveng), je obyvatelný extrasolární měsíc podobný Zemi ze soustavy Alfa Centauri, nejbližší hvězdné soustavy lidské sluneční soustavě. Je to pátý měsíc plynného obra s názvem Polyphemus, který obíhá kolem Alpha Centauri A. Jméno měsíce i jeho mateřské planety vymysleli lidé s odkazem na postavy z řecké mytologie.

Přestože je Pandora téměř tak velká jako Země, je pouze měsícem planety, která má dalších třináct měsíců. Vzhledem k menší hmotnosti je však gravitace Pandory o 20 % menší než zemská, ačkoli její atmosféra je mnohem hustší než zemská díky přítomnosti těžších plynů. V závislosti na poloze různých měsíců může mít Pandora na své obloze dva nebo dokonce tři měsíce najednou a zatmění Slunce má téměř denně. Pandora a její sesterské měsíce také vrhají na Polyféma velké černé stíny.

Objevení Pandory

Pandora, která byla objevena vesmírnými teleskopy někdy mezi lety 2050 a 2077, byla tou nejzajímavější věcí, která se lidské rase za stovky let stala.
 

Kolem roku 2119 začala masová kolonizace a terraformace Pandory.

Zpravodajské služby začaly ukazovat klipy divoké scenérie na Pandoře a její bizarní flóry a fauny, což způsobilo, že mnoho lidí na Zemi začalo snít o návštěvě Pandory, ačkoli to je vyhrazeno hlavně pro extrémně bohaté anebo kvalifikované úředníky RDA (Resources Development Administration).

5164805.jpg
okno4v1.png
5164955.jpg

Atmosféra

Atmosféra Pandory je směsí dusíku, kyslíku, oxidu uhličitého (>18 %), xenonu (>5,5 %), metanu a sirovodíku (>1 %) a je asi o 20 % hustší než atmosféra na Zemi především kvůli vysokému procentu xenonu (těžký, bezbarvý, bez zápachu a obecně nereaktivní vzácný plyn). Vysoká koncentrace oxidu uhličitého v pandorské atmosféře ji činí pro lidi extrémně jedovatou, což znamená, že člověk upadne do bezvědomí asi za 20 sekund a zemře asi za 4 minuty, pokud se odváží ven nechráněn speciální dýchací maskou. Přítomný sirovodík je také jedovatý; koncentrace nad 1000 ppm (0,1 %) může způsobit okamžitý kolaps s následnou ztrátou dýchání, a to i po jednom nádechu.

Zvýšený odpor vzduchu v této hustší atmosféře má řadu účinků:
 

  • V kombinaci s pandorskou o 20 % nižší gravitací je maximální rychlost volně padajícího objektu výrazně nižší než na Zemi. Na'vi, který náhodou spadne z létajícího křiklouna, má velkou šanci, že přežije bez zranění, pokud je nad zalesněnou oblastí.
     

  • Zvýšená hmotnost pandorského vzduchu znamená, že ke zrychlení je zapotřebí větší síly. Lidé na Pandoře to pociťují, když se snaží běžet – mají pocit, jako by proti nim foukal vítr, i když je vzduch nehybný. Snížená gravitace dále způsobuje, že lidské boty snadněji klouzají na hladkém povrchu; mají menší přilnavost. Na'vi kompenzují tuto ztrátu třecí síly zabořením prstů na nohou do měkké země a pandorská šestinohá zvířata používají svůj vyšší počet nohou k zachytávání se o vyčnívající kameny nebo malé štěrbiny.
     

  • Létající zvířata využívají jak nižší gravitaci, která snižuje hmotnost jejich těla, tak zvýšenou hustotu vzduchu, která jim dodává silnější záběr křídly. Nevýhodou je, že v hustším vzduchu je třeba dokonalejší aerodynamiky.
     

  • Rostliny jsou vystaveny větší síle větru, protože větší hustota vzduchu znamená, že pohybující se vzduch nese více kinetické energie. Rostliny, listy, stonky, větve a kmeny proto musí být robustnější anebo pružnější, aby takovému větru odolaly.

Denní a noční cyklus

Pandora přijímá mnoho světla z Alpha Centauri B (ACB). Výsledkem je, že pandorské noci nejsou nikdy temné během poloviny polyfémického roku, ale místo toho jsou spíše jako pozemský soumrak. Díky množství dalších měsíců, sklonu Pandory a dvou hvězd na obloze blízko sebe se proto střídá modrý a oranžový odstín dopadajícího světla. Délka noci je velmi nepravidelná. Nejkratší noc je způsobena zatměním a trvá zhruba 100 minut, zatím co nejdelší noc může mít až několik hodin. Je velmi těžké předvídat, jak dlouhé budou příští noci.

5164936.jpg
okno4v1.png

Geografie

5164789.jpg
okno4v1_edited.png

Terén na Pandoře se poněkud liší místo od místa, stejně jako klany Na'vi, které je obývají. Lidé se poprvé usadili v oblasti džungle, která je domovem klanu Omaticaya. V každém regionu jsou různé ekosystémy a mnoho druhů, jako je křikloun (mountain banshee), je přítomno ve větším rozsahu biomů, než by jejich název napovídal. Také se zdá, že létající hory jsou nejen v oblasti džungle, ale i na mnoha jiných místech. Na povrchu Pandory jsou džungle, hory, sopky, pláně (savany) a oceány. Legendy kmenu Anurai se zmiňují i o poušti, ale její lokace je zatím neznámá.
 

Stejně jako na Zemi, lesy Pandory obsahují širokou rozmanitost flóry a fauny. Všechny jsou součástí obří neuronové sítě, která pokrývá Pandoru. Lesy jsou plné bioluminiscenčního života, který v noci září odstíny modré, zelené, indigové a fialové.

Přírodní zdroje

Pandora je pokladnicí živých i neživých přírodních zdrojů. Je to první nebeské těleso, které hostí inteligentní vnímající formy života daleko od Země, a je také domovem nepřeberného množství rozmanitých a velkolepých druhů, které se nepodobají ničemu, o čem kdy lidstvo spekulovalo. Pokud jde o neživé zdroje, několik velkých oblastí měsíčního povrchu obsahuje extrémně vzácný supravodivý minerál Unobtanium. Tento minerál má hodnotu dvaceti milionů dolarů za nerafinovaný kilogram a dvojnásobek v rafinovaném stavu. Díky supravodivosti minerálu je to obrovský vědecký objev.

O něco později lidé objevili mnohem vzácnější zdroj: Amritu. Amrita je neurokrinní kapalina nacházející se v lebeční oblasti pandorských velryb, kterým se říká Tulkun. Amrita zastavuje lidské stárnutí.

l-intro-1659477781.jpg
okno4v1.png
bottom of page